Вірус кору передається повітряно-краплинним шляхом, тобто, з повітрям, яке видихає людина. Заразною для оточуючих людина стає в кінці інкубаційного періоду (тобто, за 1-2 дні до того, які відчує себе хворою) і виділяє вірус весь час хвороби і протягом 5 днів після останніх висипань.

Індекс контагіозності для кору дорівнює 95-98%. Що означає, що захворіє після контакту з хворим 95-98% людей, які не мають імунітету від цієї інфекції (не щеплені від кору чи не хворіли на кір).

Симптоми кору

  1. Катаральний період.

Кір починається з високої температури (38-39С), інтоксикації, кашлю, закладеності носу з незначним виділенням слизу з нього. Через кілька днів кашель підсилюється, з'являється кон'юнктивіт, світлобоязнь (тому хворій на кір людині найліпше знаходитись в напівтемній кімнаті, за закритими жалюзами чи шторами вікнами — звичайне денне світло викликає біль в очах).  Ці сиптоми підсилються протягом наступних днів, обличчя хворого на кір нагадує «обличчя заплаканої дитини» через одутлуватість, почервоніння очей і сльозотечу.

На слизовій оболонці ротової порожнини з'являються характерні для кору білі плями, які називають плями Копліка (в радянській літературі — плями Бєльського-Філатова-Копліка за ім'ями авторів, які першими описали їх). Вони зберігаються на слизовій рота кілька днів і зникають після появи висипу на шкірі.

2. Період висипу.

На 4-5 день хвороби на шкірі з'являється висип у вигляді рожевих плям (дрібно- та середньоплямистий висип), який має етапність появи. В перший день — на обличчі та шиї, потім — на тулубі, через 2-3 дні — на руках та ногах. Цей період супроводжуться підвищеною температурою до 40С, вираженою інтоксикацією, катаральними явищами (кашель, нежить, біль в горлі. засиплість голосу).

3. Період пігментації.

Ще через кілька днів плями бліднішають, змінюються на пігментні і зникають в тій же послідовності, в якій з'явились — спочатку на голові і шиї, потім — на тулубі, потім на кінцівках. Коли висип зникає, починається лущення шкіри (подібно, які після надмірної засмаги на сонці) — дрібнопластинчате на тулубі і крупнопластинчате  на шкірі рук. В цей період температура тіла знижується,  загальний стан нормалізується, катаральні явища проходять.

Лікування кору

Кір — це контрольована інфекція, тобто така, захворювання на яку можна уникнути шляхом вакцинації. Якщо в колективі вакциновано не менше 95% людей, решта 5% не захворіє через колективний імунітет: вірус просто не зможе поширюватись. На жаль, рівень охоплення вакцинацією від кору в Україні значно менший і на колективний імунітет ході сподіватись.

Щеплення від кору проводять в 1 і 6 років згідно з календарем вакцинації.

Щеплення від кору з порушенням календаря проводять 2-кратно з мінімальнім інтервалом в 1 місяць.

На сьогоднішній день і державні, і приватні клініки мають в достатній кількості вакцину від кору.

© 2019 Університетська клініка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка